Submitted by: muyar   Date: 21-04-2017 18:37

 

Yabancı dil öğreniminde uygulanan birçok yöntem olabilir. Temelde bunların hepsi birbirine benzerdir. Asıl önemli olan sizin bu ipuçlarını uygulayabilmenizdir. Aşağıda herkesin uygulayabileceği ve dil öğrenmenize katkısının olacağını düşündüğüm bazı ipuçları vermeye çalıştım:   

1. Yabancı dil dersini okulda ya da bir kursta alıyorsanız öncelikle dersi çok iyi dinlemeli, notlar almalı ve anlamadığınızı hocanıza mutlaka sormalısınız. Sormaktan çekinmemelisiniz. Çünkü yabancı bir dil öğreniyorsunuz ve anlamamanız çok normal.

2. Her gün dil çalışmak için mutlaka zaman ayırın. Bugün işim var yarın iki katı çalışırım demeyin. Bu ayırdığınız vakitte önceki dersleri tekrar edin, yazın, okuyun. Bir önceki derste anlatılanlardan hatırlayamadıklarınız varsa diğer ders hocanıza mutlaka sorun. Derslere konuyla ilgili araştırma yapıp, hazırlanarak gidin.
3. Elinizin altında iyi bir gramer kitabını edinin. Öğrendiğiniz konular hakkında daha detaylı bilgiler alabilir o konuyla ilgili bol alıştırma ve örnekler bulabilirsiniz. (Kesinlikle kitabınızın üzerine yazmayın, alıştırmaları ayrı bir kâğıda çözün) 
4. Kesinlikle çok iyi bir sözlüğünüz olsun. Oyuncak(!!!) sözlükler (şu küçücük sarı renkli olanlar ya da elektronik) kullanmayın. Bir müddet sonra sözlük kullanmayı azaltıp cümlenin gelişinden anlamı çıkarmaya çalışın.
5. Öğrendiğiniz konular ile günlük hayat arasında hemen bağ oluşturun. Pratik yapın, derdinizi anlatmaya çalışın, cümleler kurmaya çalışın. Yanlış yapmaktan korkmayın hatta yanlış yapın. Ama hemen araştırıp doğrusunu öğrenin.
6. Muhakkak öğrendiğiniz seviye ile alakalı kitaplar, gazeteler, dergiler okuyun. Mümkün ise günlük gazetelere ya da haftalık, aylık dergilere abone olun ama bunları kesinlikle okuyun.(Bir tarafa atıp “bakın ne kadar çok dil ile ilgili malzemem var” demeyin, bu malzemeleri kullanın) Fıkralar ezberleyin. Mümkünse aynı yazıyı birkaç sefer okuyun, hatta bunu mutlaka yapın. Özellikle diyalog kısımlarını neredeyse ezberleyin ve günlük konuşmalarınız arasında kullanın.
7. Mutlaka yazın. Öğrendiğiniz kelimeleri yazın, günlük yazın, bu gününüzü ya da dünü nasıl geçirdiğinizi ya da bir sonraki gün yapmak istediklerinizi, planlarınızı yazın. Ama mutlaka yazın.
8. Unutmayın!!! Dil yaşayan bir şeydir ve kullanmazsanız ölür. Dili öğrendikten sonra da özellikle okumaya ve dinlemeye devam edin.

Comments: (0)

Ratings: